Zaczniemy od tego że powiem Wam że będziemy pokazywać wszystko na najnowszej wersji AutoCAD Nie ma co się cofać wstecz więc AutoCAD 2013 będzie tu królował.
Jestem studentem więc wersja AutoCAD jest Studencka. Pierwsze kroki w AutoCAD stawiałem sam, później mnie troszkę podszkolił kolega a następnie na uczelni pojawił się przedmiot Grafika Inżynierska który ukończyłem z oceną 4,5. W obecnej chwili przygotowuje się do certyfikacji z AutoCAD'a na poziomie professional.
Mam nadzieje że będzie tutaj opisane w miarę dobrze wszystko. Jeśli nie to śmiało piszcie.
Ekran powitalny:
rys 1. Okno AutoCAD 2013. fot. autocadraz.blogspot.com |
Okno obrazu
rys. 2. Okno obrazu. fot. autocadraz.blogspot.com |
W oknie obrazu będziemy tworzyć i modyfikować obiekty należące do projektu.W lewym narożniku okna obrazu znajduje się menu rzutni. Można tutaj sterować liczbą rzutni, sterować
rys. 3. Menu rzutni. fot. autocadraz.blogspot.com |
można też wybierać styl wizualny ale do tego dojdziemy w późniejszych lekcjach.
Narzędzie ViewCube
Narzędzie ViewCube znajduje się w prawym górnym rogu okna obrazu i pozwala na obrót widoku rysunku w celu zerknięcia na niego z różnych stron.
rys. 4 .ViewCube. fot. autocadraz.blogspot.com |
Nad narzędziem ViewCube (rys. 4) znajdują się przyciski pozwalające na minimalizowanie, maksymalizowanie bądź zamknięcie okna rysunku. Poniżej narzędzia ViewCube znajduje się pasek nawigacji (rys.5).
rys 5. Pasek nawigacji. |
Umożliwia on dostęp do narzędzi Steering wheel, fragment, zoom oraz do innych narzędzi nawigacyjnych.
W dolnym lewym rogu znajduje się nawigacja po układach
rys. 6 pasek nawigacji |
Dzięki kolejnym układom możemy kontrolować jaki obiekt mamy wydrukować i w jakiej skali.
Tuż nad rysunkiem znajduje się wstążka (rys. 7) na której są posegregowane narzędzia i polecenia w poszczególnych kartach i panelach (rys. 8).
rys. 7 wstążka |
ry. 8. Panele |
Pasek szybkiego dostępu (rys. 9) który można łatwo modyfikować.
Na dole pod oknem obrazu znajduje się Pasek Poleceń gdzie możemy wpisywać polecenia tak jak Ja to próbowałem zrobić. 'Obróć' gdy zaczynamy wpisywać, program podpowiada nam sam jakich możemy użyć poleceń. Gdy nad jednym się dłużej zatrzymamy to AutoCAD 2013 podpowie nam co się stanie gdy dane polecenie wciśniemy.
rys. 9. Pasek szybkiego dostępu |
rys. 10. Pasek poleceń |
Po wprowadzeniu polecenia należy nacisnąć klawisz "Enter". W pasku poleceń będzie się nam pojawiało więcej możliwości dotyczących danego polecenia. Gdy będziemy chcieli odciąć się od danego polecenia naciskamy klawisz 'Esc'
Siema,
OdpowiedzUsuńMaly tip, powinienes wiecej opisac jak skonstruowac np. jakies sprzeglo lub swoj maly projekt. Oczywiscie wymaga to duzo pracy i screenow ,ale co zrobic. Wtedy popularnosc Twojego bloga wzosnie !
Poradzimy! Powolutku i do przodu. Jeśli chcesz być współtwórcą bloga, pisz: autocadraz@gmail.com
OdpowiedzUsuńHej Autor!
OdpowiedzUsuńProwadzę również bloga o nauce rysowania, projektowania w programie AutoCAD i fajnie byłoby porozmawiać :)
www.cadrysunki.pl
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz Polak