wtorek, 11 lutego 2014

Skala opisu i wymiarowania w AutoCad 2013

Często gdy rysujemy duże rysunki przy wymiarowaniu mamy za małe cyferki bądź opis na wydruku. Aby dostosować wielkość wymiarów lub opisów użyjemy pewnego tricku.



Czytaj również: Aktualne wymiary grafik na Facebooku

Jeśli wiemy że będziemy dany rysunek drukować w różnych skalach a chcemy żeby dane wymiary na każdym rysunku były tej samej wielkości musimy  ustawić skalę opisu wymiarów.

Zaznaczamy wymiary które mają być objęte skalowaniem. Klikamy prawym przyciskiem myszy -> Styl wymiarowania -> Zapisz jako nowy styl, wpisujemy nazwę i zapisujemy.



Ponownie klikamy prawym na wymiar i wybieramy 'Właściwości'. Przyjrzymy się głównie zakładce różne.


Styl wymiarowania zmieniamy na nasz własny który stworzyliśmy w poprzednik kroku, zmieniamy z 'Nie' w miejscu 'Opisowy' na 'Tak' i wybieramy skalę opisu z jakich będziemy korzystać na wydruku. Jeśli nie ma odpowiedniej to klikamy na kwadracik.

Następnie wybieramy przycisk 'Dodaj' i dodajemy wszystkie w jakich chcemy drukować wybrany rysunek. Na koniec klikamy 'Ok' i 'OK'




Gdy już dodamy do opisu wszystkie skale po naciśnięciu na dany wymiar może pojawić się takie coś:


Tym się nie przejmujemy bo to jest tylko informacja że opis jest skalowany do wydruku. Na zadrukowanej kartce pojawi się wybrany rozmiar dostosowany do skali wydruku.


Do prezentacji skali opisu i wymiarowania używałem wersji studenckiej AutoCad z racji tego iż jestem studentem Politechniki.







7 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zwięźle opisane. Ja też podjąłem zadanie opisanie zagadnienia skali opisu i wymiarowania: AutoCAD wymiarowanie

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam, na końcu zostało pokazane, że zaznaczając opisowe wymiarowanie pokazują się nam wszystkie możliwości czy da sie zrobić tak by przy zaznaczeniu nie pojawiało się to a wymiar nadal był opisowy ze wszystkimi dodanymi skalami? Moze być to problematyczne w przypadku zaznaczaniu dużej ilości wymiarów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nauka obsługi programu jest wymagająca, ale niezbędna. Ale to nie wszystko, także dobrze jest mieć namiar na profesjonalną drukarnię oferującą wydruk, skanowanie czy kopiowanie AutoCad . Tutaj jakość i szczegółowość ma kluczowe znaczenie

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo pomocne kursy i szkolenia udostępniają dystrybutorzy oprogramowania do wykonywania rysunków inżynierskich.
    https://wsc.pl/produkty/archicad

    OdpowiedzUsuń